چرا دین فطری؟

مجموعه مباحثی که  برای ارائه دین به طور معمول عرضه می­شود بیشتر مبتنی بر روش علم کلام است و در این روش سعی می‌شود همه­ی موضوعات به زبان استدلال و برهان­های عقلی پیچیده بیان شود و مخاطب عام به دلیل آشنا نبودن به علومی مثل کلام و فلسفه از این پیچیدگی­ها گریزان است.

 نقص دیگر در روش‌های معمول آموزش، این است که دین در سه بخش جداگانه اعتقادات(علم کلام)، اخلاق (علم اخلاق) و احکام ( در چارچوب علم فقه) عرضه می­شود و کمتر کسی به ارتباط بین این سه حوزه علمی توجه می­کند.

 نقص سوم روش معمول ارائه دین، این است که مطالب طوری بیان نمی­شوند که ربط آن‌ها به انسان و کاربرد آن در زندگی او تبیین شود.

 در بسته دین فطری به گونه‌ای مباحث تبیین می‌شود که هم کاربردی است هم مرزهای اعتباری بین علوم کلام، اخلاق و فقه مشاهده نمی‌شود و هم با تکیه بر عقل فطری، که همه انسان­ها از آن برخوردارند استدلال‌هایی عرضه می­شود که حتی عموم مردم هم به راحتی می­توانند آن‌ها را بفهمند و در زندگی فردی و اجتماعی خود به راحتی به کار گیرند و با تمام وجود نیاز به معارف دین در زندگی را احساس کنند.

چرا آموزشگاه دین فطری؟

 ما معتقدیم دین فطری در سطوح مختلف نیاز به آموزش ندارد. چون عموم مردم فقط با گوش دادن به این مباحث، بهره­ی لازم را برای زندگی دیندارانه از آن می­برند، یعنی هم متوجه هماهنگی معارف دینی با فطرت و خواسته­های فطریشان می­شوند و هم درک می­کنند که دین یک نظام جامع فکری و عاطفی و رفتاری است و هم نکات علمی و کاربردی متناسب با نیازهایشان را نیز از این مجموعه دریافت می­کنند.

اما برای افرادی که می‌خواهند این مباحث را به دیگران یاد بدهند، امر آموزش، اهمیت پیدا می‌کند، چون در این صورت، سرعت تسلط بر این مباحث و پیدا کردن قدرت استدلال به این شیوه، موضوعیت می‌یابد.

آموزشگاه دین فطری برای پاسخ به این نیاز پدید آمده است، نیاز به آموزش افرادی به عنوان مربی، معلم، مبلغ و استاد.

دوره های آموزشی این آموزشگاه نیز متناسب با این سطوح طراحی شده است.

  • دوره آموزش مربی دین فطری: برای مربیان تربیتی موسسات و کانون های تربیت محور، اعضا و مدیران موسسات فرهنگی و تربیتی، و دانشجویان.
  • دوره آموزش معلم دین فطری: برای معلمان و دبیران آموزش و پرورش خصوصا دبیران و معلمان دینی و معارف اسلامی و مربیان تربیتی آموزشگاه‌ها.
  • دوره آموزش مبلغ: برای مبلغین و طلاب حوزه‌های علمیه
  • دوره آموزش استاد دین فطری: برای اساتید حوزه و اساتید معارف و اخلاق اسلامی دانشگاه

دانش پژوهان در هریک از این سطوح زیر نظر استادیاران موسسه فرهنگی به سوی بی نهایت، با روش تحلیل محتوا، دوره آموزشی را طی می کنند و در صورت موفقیت در مصاحبه شفاهی انتهای دوره پواهینامه آموزش آن سطح به ایشان اعطا خواهد شد.

تذکر: اگر اساتید دانشگاه (غیر از اساتید معارف و اخلاق اسلامی) قصد آموزش دیدن دین فطری به جهت استفاده از نگرش یا مطالب آن در حین تدریس علوم دیگر را دارند به نظر ما اگر در دوره آموزش معلم دین فطری شرکت کنند، بهتر است.

یک نکته بسیار مهم: هر بزرگواری که با گوش دادن یا خواندن مباحث دین فطری خود را مستغنی از آموزش سطح مورد نظر خود بداند، می‌توان با شرکت در مصاحبه‌ی علمی آن سطح، گواهینامه آن را دریافت کند. برای این کار لازم است فقط با شماره تماس موسسه ۰۲۵۳۲۶۰۳۵۴۷ ارتباط بگیرید تا هماهنگی برای انجام بقیه کارها صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید