دوره آموزشی دین فطری ویژه طلاب و مبلغان

باسمه ­تعالی

مؤسسه فرهنگی به سوی بی نهایت

آشنایی با دین فطری – ویژه طلاب و مبلغان

مقدمه

اهمیت دین در زندگی انسان بر کسی پوشیده نیست. کمال انسان در سایه ­ی عمل به دستورات دینی محقق می ­شود و تمام ناهنجاری ­ها و جنایت ­های تاریخ بشر که موجب محرومیت­ ها و مصیبت­ های فراوانی شده ، ناشی از بی­ دینی است. چه بسیارند انسان­ هایی که اگر دین به ­صورت صحیح و فطری به آنها آموزش داده شود، هرگز گمراه نمی­ شوند و یا کمتر دچار گمراهی می ­شوند.

ضرورت

به نظر می­ رسد که آموزش دین به صورت فعلی به دلیل عدم انسجام و پراکندگی و تکیه بر روش های فلسفی و کلامی، آسیب­ های فراوانی داشته و آنچه امروز به ­عنوان دین خصوصاً در کتب آموزش دین به نوجوانان و جوانان عرضه می ­شود مشحون از استدلال ­های عقلی است، فهم آن، سخت، پیچیده و دیریاب است و طبعاً نحوه ی آموزش آن هم خشک و بی ­روح است و موجب ملالت و بی ­انگیزگی متربّی می­ شود؛ علاوه­ بر این چون متربّی ارتباطی بین مسائل و دغدغه ­های درونی خود با آنچه آموزش می­ بیند، نمی ­یابد؛ نمی­ تواند همدلانه و از سرِ شوق مباحث آموزشی را پیگیری کند. از این ­رو روشی طراحی گردید مبتنی بر آموزش فطری دین ؛ همان روشِ حکمت ­آمیزِ قرآنی که همه ­ی انبیاء الهی از این روش در آموزش دین استفاده کرده ­اند؛ در این روش اولا همه ­ی مباحث مبتنی بر استدلال فطری و بدیهی است ثانیا موضوعات دینی بدون تفکیک به سه حوزه­ ی اعتقادات و اخلاق و احکام ارائه ­می ­شود به نحوی که مخاطب رابطه ­ی میان این سه حوزه را فهم کند ثالثا موضوعات و مباحث دینی به­ صورت کاربردی و در یک بسته ­ی کاملاً منسجم ارائه می­شود به­گونه ای که مخاطب پیوند بین تمام مسائلی را که تاکنون از دین به­ صورت پراکنده فراگرفته بود، درک می­کند و قدرت پاسخگویی به مهم­ترین شبهات مربوط به دین و سؤالات فراوان دیگری را که تاکنون پاسخی برای آنها دریافت نکرده بود، پیدا خواهد کرد.

«دوره ­ی آموزشی» این مباحث نیز در چند نوبت برای طلّاب علوم دینی برگزار گردیده است و اکنون مؤسسه‌ی فرهنگی به سوی بی نهایت با استفاده از تجربه ­های گذشته آمادگی دارد به صورت منظم و پیوسته، دوره ­های آموزشی دین فطری را با عنوان «به­ سوی بی­نهایت» در قالب دوره­­های غیرحضوری برگزار نماید.

اهداف:

۱- تحقق عملیاتی بخشی از دغدغه ­های اعتقادی- فرهنگی رهبر معظم انقلاب اسلامی

۲- طرح و ایجاد نگرش جامع به گوهر و حقیقت دین

۳- آشنایی نظام ­مند طلاب فعال در عرصه ­­ی تبلیغی به روش بیان دین فطری

۴- اصلاح ضعف محتوایی در عرصه­­ های تبلیغی و تقویت آن

مراحل آموزشی:

دوره­ ی آموزشی به­ سوی بی­ نهایت، از حیث محتوایی شامل سه گام میباشد:

گام یک. آشنایی با محتوا ی مباحث دین فطری (در ۲۴ جلسه)

*  در این مرحله،‌ با هدفِ آشنایی به مباحث ، درس‌گفتارهای بیست و چهار گانه تدریس می‌شود.

* تکمیل کاربرگ های تحلیل محتوای درس‌نامه‌ها (که عبارت است از ۱- سیر مباحث و ۲- سوالات ذهنی مخاطب) بعد از هر جلسه توسط دانش‌پژوهان انجام می‌گردد.

* در ابتدای دوره، نحوه‌ی تکمیل کاربرگ های تحلیل محتوای درس‌نامه‌ها آموزش داده می‌شود.

* جلسه ‌به‌ جلسه فعالیت علمی و آموزشی دانش‌پژوهان توسط استادیاران آموزشی در موسسه‌ی فرهنگی به سوی بی نهایت ارزیابی و نتایج آن به دانش‌پژوهان اعلام می‌شود.

      گام دوم. دوره آموزشی تسلط بر مباحث (در ۲۴ جلسه)

این گام ویژه دانش پژوهانی است که گام اول را با موفقیت طی نموده اند و علاقه مند به تسلط بر جزئیات مبحث دین فطری می­باشند

  • در این مرحله، با هدفِ تسلط به مباحث ، متن درس‌نامه‌های بیست و چهار گانه در اختیار دانش­پژوه قرار میگیرد.
  • تکمیل کاربرگ های تحلیل محتوای درس‌نامه‌ها(که عبارت است از ۱- موضوع جلسه، ۲- هدف کلی ، ۳- اهداف ضمنی و ۴- سوالاتی که در بحث به آنها پاسخ داده شده ) بعد از هر جلسه توسط دانش‌پژوهان انجام می‌گردد.
  • در این گام هم مانند گام اول فعالیت علمی و آموزشی دانش‌پژوهان جلسه ‌به‌ جلسه توسط استادیاران آموزشی ارزیابی و نتایج آن به دانش‌پژوهان اعلام می‌شود.
  • ارائه گواهی نامه در این مرحله منوط به کسب معدل ۷۰ و قبولی در مصاحبه حضوری میباشد.

گام سوم. آموزش نکات فنی و کلیدی به منظور تدریس دوره (در ۲۵ جلسه)

آیین نامه تفصیلی این گام در آینده اعلام میگردد.

 

  شرایط ثبت ­نام؛

* طلاب سطح ۲ به بالا

* دارای سابقه ­ی تبلیغی مفید (حداقل ۳ سال)

* افراد (ترجیحا) آموزش‌دیده در زمینه‌ی روش تبلیغ

* توانمندی مناسب در خطابه و کلاس‌داری

* دارای نشاط تبلیغی و انگیزه کافی در ارائه معارف فطری به مخاطب

* پرداخت شهریه ثبت نام:

دوره آموزشی مبلغ شهریه تخفیف مبلغ قابل پرداخت
گام اول ۱.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰ درصد ۵۰۰.۰۰۰ ریال
گام دوم ۲.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰ درصد ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال

 

 

فرآیند اجرایی گام اول:

مرحله شرح فرآیند توضیحات
۱ ثبت ­نام اولیه از طریق سایت دین فطری ->  ثبت نام دوره آموزشی   -> انتخاب گزینه مبلغ ->   مطالعه آیین نامه آموزشی و پذیرفتن آن ->  تکمیل دقیق فرم ثبت نام و ذخیره آن

تذکر: پذیرش و یا عدم پذیرش منوط به اطلاعاتی است که در فرم ثبت نام لحاظ شده لذا به فرمهای ناقص ترتیب اثر داده  نخواهد شد.

۲ اعلام نظر واحد آموزش موسسه اعلام پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی که طی ۴۸ ساعت از طریق ایمیل یا پیامک اطلاع داده می شود درغیر این صورت،  لازم است متقاضی با شماره۰۲۵۳۲۹۲۴۶۱۱ تماس و از وضعیت ثبت نام خود اطمینان حاصل نماید
۳   تماس استاد یار توجیه نحوه آموزش و چگونگی تکمیل و ارسال کاربرگ تحلیل محتوا در تماس استادیار با متقاضی انجام خواهد شد.
۴ شروع برنامه آموزش بعد از تایید ثبت نام و توجیه استادیار، برنامه آموزش متقاضی با تکمیل و ارسال کاربرگهای ارائه شده از طریق سایت شروع می شود البته جلسه اول به صورت رایگان می باشد و بعد از آن باید برای ادامه آموزش هزینه کامل پرداخت گردد.
۵ ارزیابی  و نمره دهی کاربرگ ها توسط استاد یار جهت مشخص شدن نقاط قوت و ضعف دانش پژوه و راهنمایی او توسط استادیار
۶ پرداخت هزینه آموزش بعد از دریافت ارزیابی استاد یار و آشنایی با نحوه آموزش و تصمیم بر ادامه دوره متقاضی به صفحه پرداخت هزینه منتقل می شود و با پرداخت آنلاین هزینه ، کاربرگ جلسه دوم برای ادامه آموزش فعال خواهد شد.
۷ ارسال «کاربرگ تکمیل شده تحلیل مباحث» به سایت ارسال کاربرگ فقط از طریق سایت امکان پذیر می باشد که طبق انتخاب و تعهد متقاضی به صورت : حد اقل ۲ روز یک کار برگ و حد اکثر هر ۶ روز یک کاربرگ خواهد بود.

 

 

 نمره دهی در گام اول:

با توجه به اینکه نتیجه ارزیابی هر کاربرگ، آزمون این دوره محسوب میشود محاسبه نمره براساس جدول زیر صورت میگیرد:

 

ردیف عنوان نمره ضریب
۱ سیر بحث ۱۰۰ ۳
۲ سوالات ذهنی مخاطب ۱۰۰ ۱

 

 

فرآیند اجرایی گام دوم :

مرحله شرح فرآیند توضیحات
۱ اعلام تمایل به ادامه دروه آموزشی در گام دوم با پرداخت هزینه آموزش پس از اتمام گام اول، صفحه پرداخت هزینه گام دوم برای دانش پژوه نمایش داده شده و در صورت تمایل به ادامه دوره، پس از پرداخت هزینه، گام دوم را شروع خواهد کرد.
۲   تماس استاد یار به منظور توجیه نحوه تحلیل محتوا
۳ شروع آموزش با مطالعه متن مباحث متن مباحث بصورت pdf در پنل شخصی دانش پژوه جلسه به جلسه قابل مشاهده است
۴ ارزیابی  و نمره دهی کاربرگ ها توسط استاد یار جهت مشخص شدن نقاط قوت و ضعف دانش پژوه و راهنمایی او توسط استادیار
۵ ارسال «کاربرگ تکمیل شده تحلیل مباحث» به سایت ارسال کاربرگ فقط از طریق سایت امکان پذیر می باشد که طبق انتخاب و تعهد متقاضی به صورت : حد اقل ۲ روز یک کار برگ و حد اکثر هر ۶ روز یک کاربرگ خواهد بود.
۶ ارائه گواهی پایان دوره بعد از پایان این گام آموزشی و مصاحبه حضوری برای  دانش پژوهان موفق

 

 

نمره دهی در گام دوم:

با توجه به اینکه نتیجه ارزیابی هر کاربرگ، آزمون این دوره محسوب میشود محاسبه نمره براساس جدول زیر صورت میگیرد:

 

ردیف عنوان نمره ضریب
۱ موضوع جلسه ۱۰۰ ۳
۲ هدف کلی ۱۰۰ ۱
۳ اهداف ضمنی ۱۰۰ ۲
۴ سؤالاتی که در بحث به آنها جواب داده شد ۱۰۰ ۲

 

 

تذکرات گام اول و دوم:

  1. در صورت تاخیر بیش از ۲ روز از زمان تعیین شده، از طرف آموزش اخطاری به متقاضی ارسال خواهد شد و در صورت دریافت ۳ اخطار ، متقاضی از دوره آموزش حذف خواهد شد
  2. شرط قبولی در گام اول برای راهیابی به گام دوم و همچنین ارائه گواهی پایان دوره آموزشی گام دوم منوط به کسب نمره ۷۰ به بالا برای هر جلسه و معدل نهایی بالای ۷۰ و شرکت در مصاحبه حضوری است.
  3. معدل هر کاربرگ و نمره هر قسمت از جدول کاربرگ به دانش پژوه اعلام خواهد شد و وظیفه دانش­ پژوه طبق جدول زیر مشخص می گردد.
وضعیت نمره از ۱۰۰ وظیفه دانش پژوه
عالی ۸۶ تا ۱۰۰ توجه به تذکرات استاد یار نسبت به رفع نقایص در تحلیل که درکاربرگ تحلیل مباحث درج کرده است و ارسال کاربرگ جلسه بعد
خوب ۷۰ تا ۸۵ توجه به تذکرات استاد یار نسبت به اشتباهات در تحلیل که در کاربرگ تحلیل مباحث درج کرده است و ارسال کاربرگ جلسه بعد
متوسط ۵۰ تا ۶۹ اصلاح موارد اشتباه و ارسال دوباره کار برگ تحلیل
ضعیف ۱تا ۴۹ انجام دوباره تکالیف

دیدگاه ها بسته شده است