دوره مقدماتی دین فطری برای خواهران طلبه استان خوزستان

دوره تربیت مبلغ دین فطری برای مبلغین افغانستان
آذر ۱۶, ۱۳۹۳
برگزاری دوره آموزشی دین فطری برای جوانان گرجی
دی ۲۰, ۱۳۹۳

دوره آموزشی فشرده و مقدماتی دین فطری  توسط حجت الاسلام والمسلمین مصطفی مازندرانی از دهم مردادماه تا چهاردهم مرداد ماه سال جاری به مدت ۱۷ ساعت در محل مؤسسه آیت الله اشرفی اصفهانی اهواز برگزار گردید

این دوره به همت مؤسسه فرهنگی رضوان  برای ۶۰ نفر از خواهران مبلّغ حوزه علمیه خوزستان دائر شد

مباحث این دوره مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت که در ادامه گزیده ای از نظرات شرکت کنند در طرح درج گردیده پس از این دوره که به صورت فشره برگزار گردید بنا به استقبال شرکت کنندگاه مقرر گردید که خواهران علاقه مند از طریق وب سایت «به سوی بینهایت» در دوره های غیر حضوری دین فطری شرکت و مباحث را دنبال نمایند.

در پایان این جلسات فراگیران با جواب دادن به ۳ سوال:

۱٫ تاثیری که گرفتم؟  ۲٫ مهمترین نکته ای که آموختم؟ ۳٫ تصمیمی که گرفتم؟  ارزیابی خود را از مباحث مطرح شده بیان می کردند.

 ۱٫ تاثیری که گرفتم؟

۱-    با شنیدن این مطالب لحظه به لحظه عشق و علاقه ام به دین و اهل بیت و پروردگار بیشتر شده و یک شعف و امیدواری عمیقی در وجودم پدیدار شد .

۲-    بسیار مفید بوده حقیقتا کلامی به این مفیدی و پُر محتوایی ندیده بودم و واقعا نکات و مثال های  استاد در کلاس فرمودند آدم را وادار به حلاجی کردن شخصیت و روح خود می کند .

۳-    اینکه از لحظه ای که از کلاس خارج شدم مرتبا در این فکر هستم که من کی هستم وجهان چیست و خدا کیست البته این سوالات جدید نیست و از بدو تولد با این سوالها ما رشد نموده ایم جهان بینی و ایدئولوژی برگزیده ام و حتی مسیرمان  را انتخاب نموده ایم اما فکر نو و اندیشه نوین ایشان یا شاید نفس طاهر وپاکیزه ایشان یک پدیده است بلکه تذکری قوی و ویژه برای شیفتگان ائمه اطهار ( ص ) و دوستداران قرآن می باشند و به شیوه ای خاص متذکر انسانها می شوند و اشراق و بیدارگری ایشان آن چنان است که صدای آن مدت ها در روح و روان مخاطب باقی می ماند و قطعا از قلب به اعمال ما تراوش خواهد نمود بنده تصور می کنم لطف بی نهایت پروردگار متعال با این توفیقات شامل حالم گردیده است .

۴-    گناه مانند بیماری قابل درمان است که می توانی با درمان کردن معالجه شوی بشرط اینکه خیلی زود و بموقع اقدام کنی .

۵-    احساس می کنم یک قطره از مهربانی خداوند را درک کردم .

۶-    اینکه بهشت قابل دسترسی است و میتوان به آن رسید البته من از ابتدا به رحمت خدا درک  قلبی نسبت به این مساله داشتم ولی الان قابل استدلال است برایم.

۷-    خیلی خوشحال شدم که بعد از جهنم حتما بهشت است ، نه اینکه بخوام بیشتر گناه کنم خوشحالم امکان پاک شدن گناهم تو اون دنیا هم وجود دارد .

۸-    همان طور که جسم ما نیاز به غذا دارد روح ما نیز نیازمند غذا می باشد ، این مطالب ارائه شده تاثیر بر روی روح و روان ما دارد .

۹-    همه چیز را به تاخیر نباید انداخت شاید فرصتی برای جبران اشتباهات نباشد .

۱۰-برای رفتن و رسیدن به لذت بینهایت باید پالایش شد .و اینکه یک رابطه اجتناب ناپذیر است ، پس برای پالایش کمتر گناه ، گناه کمتری باید انجام دهیم .

۱۱-در این جلسات ، هدف ، غایت خلقت انسان و جهان آفرینش را بهتر و ملموس تر دریافت کردم .

۱۲-گناهان زبان و دست مرا بسیار از خداوند دور کرده و این همه مدت خداوند را غریب گذاشتم و بنده ی لایق خدا نبودیم ( خدایا حلالم کن … ) خوف و رجاء را در دلم زنده کردید به طوری جدی نه حرفی و شعاری .

۱۳-این است هم خودم و هم خانواده ام را به صورت زیر ساختی با خدا و دین آشنا کنم که در مسیر حرکت متوجه موانع باشند .

۱۴-از مشاهده ی پدیده های نجوم و کهکشان ها ، میزان درک و محدوده ی جهان خلقت و قدرتنمایی خداوند برایم چند برابر شد.

۱۵-اگر گناه کنیم لذت ها در دنیا هم کاهش می یابد و به بن بست می رسیم .

 ۲٫ مهمترین نکته ای که آموختم؟

۱-    حرکت در مسیر بی نهایت یکنواخت نیست و سربلندی و سراشیبی هایی دارد اما اگر راه درست انتخاب شود و محکم و مقتدرتر گام برداریم می شود حتی مشکل ترین مشکلات را حل نمود و راه آسان می گردد وقتی آرمان و اعتقاد فکری صحیح انتخاب شود بدنبال آن شور و شعور و احساس همراه می گردد و متعاقب آن اعمال و رفتار متعالی می گردند.

۲-    اینکه اگر چه بهشت رفتن آسان نیست و در چار چوب خاصی باید زندگی کرد اما به مراتب بهشتی شدن آسان تر از جهنمی شدن است زیرا در قالب همان چار چوب ها انسان لذت می برد و به آرامش می رسد به رفاه می رسد و علاوه بر این هارمونی زندگی او منطبق بر هارمونی فطرتش قرار می گیرد ، همه اینها باعث رشد و تکامل انسان می شود و در واقع بهشت از همین دنیا برای انسان شروع می شود و برعکس برای جهنمیان هم جهنم از همین دنیا شروع می شود.

۳-    نکته ای که دریافت نمودم اینکه تمام عالم محضر اوست و تمام مخلوقات از جماد و نبات فریاد می زنند که ای انسان مواظب باش ، ای انسان توجه کن ….. در واقع ظرافت ها و لطایفی که در قالب روزمرگی ها در زندگی انسان ها پنهان شده است و انسانها باید با هوشمندی و ذکاوت آنها را دریافت کنند و در کنار شریعت و ائمه اطهار ( ع ) و قرآن مجید ، نمونه های عینی و مثال های دم دستی و دریافت های لحظه ای از اطرافمان هدایت به کمال می رسد ، هدایت را خداوند متعال لطف نموده و عنایت کرده اند ولی تلاش انسان هم برای دریافت آن لازم است اینکه انسان بی تفاوت نباشد و آنها را دریافت کند .

۴-    نکته ای که آموختم این است که جزئیات زندگی ، کم و کاستی ها و ناملایمات زندگی نباید ما را از هدف عالی و نهایی لقاء الله غافل نماید و اینکه چشمان کوچک ما باید شاهد عظمتی باشند شاهد ولایتی باشند که دیگران از آن غافلند و احساس می کنم دید من متفاوت شده است احساس می کنم شجاعتم در مقابل ظالمان و مستکبران و مهربانیم در برابر ضعیفان و هم نوعان بیشتر شده است شاید بهتر باشد بگویم انگار خودم را فراموش کرده ام انگار خودم را در جریان بی کران هستی گم کرده ام حالا آن دعای عاقبت به خیری شیعیان را که مدت ها بعد از نماز بر زبان جاری می کردم از اعماق قلبم می سرایم حالا واقعا دلم می خواهد دعا کنم که دعای دیگران مستجاب شود .

۵-    خداوند به من لطف دارد که با وجود کوچکی ام برایش مهم هستم و این همه عظمت را بخاطر من( انسان )آفریده است .

۶-    نکته ای که آموختم اینکه دنیا باشگاه استقامت است نه هتل استراحت.

۷-    دنیا محرومیت های زیادی دارد که انسان به زندگی این دنیا زیاد دل خوش نباشند و به آن دل نبندد.

۸-    نگاه کردن به عجائب و خلقت موجودات نگاه سهل انگارانه نباشد بلکه به هر چی که نگاه کنیم باید از اسرار آن هم اطلاع داشته باشیم تا موجب شناخت بیشتر و بهتر گردد .

۹-    این دنیا برای ورزیده شدن و برای استقامت ما آفریده شده نه مکانی راحت برای خوشبختی و محلی بدون غم و رنج و ناراحتی نیست.

۱۰-خداوند دنبال بهانه است که گناههای مرا ببخشد اما من هرگز از گناههای خودم نمی گذرم و فراموش نمی کنم ! و هر عملی عکس العمل دارد !

۱۱-حقیقت عبادت پرهیز از رذائل است و آراستگی به فضائل است وگرنه عبادت فایده ای نخواهد داشت جز حجاب روی حجاب .

۱۲-آموختم که انسان که ظرفیت بی نهایت دارد در مقابل عظمت خدا باز هم موجودی بسیار کوچک و در مقابل خیلی چیزها ناتوان است .

۱۳-مسیر بازگشت از جهنم و این که اگر ما گناه کنیم به ائمه و انسان های کامل ضربه می زنیم و این که اگر خود را برای گناهمان جریمه نکنیم روزگار ما را جریمه می کند .

۱۴-لذت نامحدود با احساس رنج از نا محدودیت ها و درک نامحدودها بدست می آید.

۱۵-اینکه توجه به لذات بی نهایت باعث می شود سختی راه بهشت ، دیگر به نظر نیاید و به انسان انگیزه و امید جهت گذر راه می دهد .

۱۶-بهشت و جهنم  دو راه مقابل انسان است که با نگاه به فطرت انسان ساده ترین راه ، راه بهشت است و جهنم عذاب دیا و آخرت را در پی دارد و حتی آرامش دنیوی انسان را هم دشوار می کند .

۳٫ تصمیمی که گرفتم؟

۱-    تصمیم گرفتم که از خط قرمزها خیلی فاصله بگیرم البته ان شاءالله نه به خاطر آنکه به بهشت برسم بلکه برای آنکه در بهشت قرار گیرم حتی در همین دنیا .

۲-    تصمیمی که گرفتم این است که از کمترین ها از کوچک ترین سیگنال ها بی تفاوت نگذرم و در دریافت های هدایت های الهی لحظه ای غافل نشوم .

۳-    مسائل دنیا را برای خود کوچک و کم اهمیت کنم و به چیز والاتری دقت کنم .

۴-    شده روزی ، نه ماهی یک گناه را ترک کنم هنر خیلی بزرگی کردم و ان شاءالله تصمیمش را گرفتم .

۵-    گناهان کبیره و صغیره را ترک کنم ، شده یک نفر را به ارباب وصل کنم .

۶-    تصمیمی که گرفتم این است که مرگ ، برزخ و پاسخگویی و تنهایی را فراموش نکنم بدانم که این خود ِ خود من هستم که باید مسئولیت تمام کارهایم را بپذیرم و عواقب آن ها را تحمل نمایم .

۷-    تصمیمی که گرفته ام ان شاءالله با عنایت حق و توجه ائمه اطهار ( ص ) ثابت قدم و محکم در مسیری که انتخاب کرده ام گام بردارم و اگر خدا قبول کند و جهت شکوفایی و هدایت نسل جوان هر کاری که در بضاعت حقیر باشد انجام دهم و هر آنچه یاد گرفته ام به دیگران منتقل نمایم .

۸-    برای یک دنیای ابدی و بهتر سرمایه گذاری کنم و سرمایه بیشتری را اختصاص دهم و مزرعه ای برای خودم بسازم پُر از محصولات خوب تا با معشوقم خوشبختی را درک کنم .

۹-    اگر خدا بخواهد بر اعمال خود نظری داشته باشم و تا به مراتبی که اگر خداوند بخواهد برسم واقعا پی بردم که اگر گناه نکنم خداوند جهان موقع اجری می دهد من به این مسئله پی بردم .

۱۰-بیش از پیش به شرایط و هر آنچه پیرامون ماست دقت داشته باشم چه بسا نقشی در هدایت داشته باشند .

۱۱-از فقدان ها و عدم درس بگیرم و در صورت بدست آوردن نعمتی آن را در جهت رسیدن به نور به کار گیرم و توجه کنم که اگر چیزی ندارم به خاطر خودم است .

۱۲-سعی می کنم که بیشتر مراقبت ومواظبت کنم از زبان ، فکر و نیتم و اگر مشکلی و مصیبتی پیش آمد به فال نیک می گیرم و خوشحال می شوم و خدا را شکر می کنم که در این دنیا عقوبت شدم .

۱۳-اینکه بیشتر و بیشتر جویای علم پدیده های جهانی آسمان و زمین و اطراف خود باشیم  و البته توصیه ی آن در قرآن آمده است و البته اینکه براحتی از نگاه کردن به پدیده ها نگذریم و هر کدام از انها نمونه ای از قدرت و توانایی های خدای متعال است و ما باید مُصرّانه به دنبال کشف این پدیده ها باشیم که سبب افزایش علم و ایمان و عمل در دنیا و آخرت می شود .

۱۴-هیچ کار کوچکی را کوچک نشماریم بلکه هر کاری به خودی خود بزرگ است تصمیم گرفتم که کارهای زشت و نازیبا (مکروهات ) را هم به دید بزرگ بودن آن نگاه کنم تا جرات نکنم حرام مرتکب شوم .

۱۵-از مهلت های خداوند به خوبی استفاده کنم و غافل نشوم . تصمیم گرفتم انسان باشم ( به معنای واقعی ) راه طولانی است و باید سعی کنم با رشد فضایل و نفی رذائل متکامل شوم و سعی نمایم تمسک و تقرب به ائمه اطهار ( ص ) و قرآن مجید را لحظه ای از یاد نبردم که تنها راه نجات پا جای پای آنها گذاشتن است .

۱۶-دعا کنم و از او طلب توفیق کنم ، من تصمیم گرفتن یک زندگی فاطمی را شروع کنم از امروز ، و ان شاءالله خداوند مرا کمک کند و رهایم نکند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *