برگزاری دوره دین فطری در اصفهان + نظرات دانشجویان

تیر ماه سال ۹۵  سلسله مباحث دین فطری با حضور اساتید موسسه به سوی بینهایت حجج اسلام عظیمی، اسدی، مازندرانی و عرب زاده در قالب طرح ولایت بسیج دانشجویی استان اصفهان برگزار گردید، در این دوره سه روزه و طی ۱۴ جلسه ۴۰۰ نفر از دانشجویان برادر و خواهر شرکت داشتند که اغلب آنان دانشجویان دوره کارشناسی بوده اند. بنا به گفته ی مسئول برگزاری طرح آمار نشان دهنده ی رضایت بیش از نود درصدی دانشجویان از مباحث برگزار شده در دوره بوده است.

برخی از نظرات دانشجویان شرکت کننده در دوره بدین شرح است:

باسم رب المهدی

با سلام خدمت برادر گرامی‌مان  جناب استاد ….

بر اساس اینکه هیچ چیز در این جهات اتفاقی نیست قسمت بود شما استاد کلاس ما شوید پس بابت این از خداوند متشکریم. کلاس بسیار مفرح و شاداب و پر از معنویت در عین شادی بود. فقط و فقط زمان خیلی کم بود تا از حضور شما بیشتر بهره‌مند شویم ولی همة بچه‌ها لحظه همکاری می‌کردند تا از بیانات شما استفاده کنند و سر کلاس حضور داشته باشند. کاش انقدر زمان زود تمام نمی‌شد بیانات شما بسیار مفید بود… یا علی

از طرف شاگرد شما ……

 

سلام و خدا قوت صد چندان…

ما که زندگی و حال خوبمان را مدیون شما هستیم و از اینکه چند روزی در خدمت آموزش شما بودیم خدا را صدها هزار بار شاکریم.

همیشه سالم و پایدار و با نشاط باشید.

همیشه دعای گوی شما هستیم و برایتان آرزوی حضور در دوران ظهور را داریم شما هم دعا کنید که بتوانیم مباحث شما را اجرایی کنیم.

طرح ولایت تابستان ۹۵

از طرف چند نفر از شاگردان شما  31/4/95

photo_2016-09-11_12-42-23

۱-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: فهم عظمت خلقت و خرد بودن وجود من و فهم هدف نهایی که لقاء الله است و تلاش برای رسیدن به این هدف
 2. تصمیمی که گرفتم: تلاش برای رسیدن به لقاء الله، خرد شمردن اتفاقات روزمره.. مهم‌ترین تصمیمی که گرفتم این بود که از قبل مهربون‌تر باشم با بقیه و خودسازی بیشتری در زمینه معنویات داشته باشم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: علت و هدف خلقت انسان خدایی شدن او و لذت بردن از این نعمت بي‌نهایت است

۲-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: باعث شد تا به عظمت خداوند بیشتر پی ببرم و عمق وجود بی‌نهایت او را بهتر درک کنم و بدانم که اوست که در وجود ما قرار دارد.
 2. تصمیمی که گرفتم: از امروز با بینش و طرز تفکر جدیدی زندگی کنم و نسبت به هدف آفرینشم با انگیزه‌تر باشم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: این بود که هدف از خلقت انسان چه بود و اینکه خداوند مهربانتر و بزرگتر از آن چیزی است که در ذهن ما می‌گذرد و او تنها بی‌نهایت است.

خبر

۳-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: با عظمت جهان نفسی بیشتر آشنا شدم و فهمیدم هدف اصلی آمرزش انسان چه بوده است با معنای واقعی وجود خداوند را در وجودم حس کردم و متوجه شدم که از تمام لحظات زندگی‌ام بهترین استفاده را ببرم.
 2. تصمیمی که گرفتم: که به حق الناس بیشتر توجه کنم، کار خیر انجام دادن، از ثانیة زندگی‌ام به خوبی استفاده کنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: هدف اصلی انسان چیست؟ و برای رسیدن به چه هدف جاودانه‌ای باید تلاش کند، لذت بی‌نهایت چیست؟

 

۴-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: بسیار بسیار عالی بود. خیلی احساس نزدیکی به خدا کردم. در نماز حضور قلب بیشتری نسبت به قبل داشتم. به عظمت خداوند بیشتر پی بردم. به دنی بودن دنیا بیشتر پی بردم و به مقام عالی خودم بیشتر پی بردم.
 2. تصمیمی که گرفتم: کتابهای بیشتری مطالعه کنم. در زمینه بحث، تصمیم گرفتم دیگه دنیا بیش چشمم کوچک شود و تلاش بیشتری برای رسیدن به قرب خداوند کنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: عظمت خداوند و آفریده‌های خلقت

photo_2016-09-11_12-42-44

۵-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: به آینده امیدوارتر شدم
 2. تصمیمی که گرفتم: به خود اطمینان داشته باشم و نترسم
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: خیلی از چیزهایی که شک داشتم یقین پیدا کردم.

 

۶- ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: نمازهایم را با توجه‌تر می‌خوانم کلمات نورانی آن را رب العالمین ربی العظیم بیشتر درک می‌کنم.
 2. تصمیمی که گرفتم: آهی از ته دل کشیدم که چرا پروردگارا آنطور که شایسته اوست نستائیدم و تصمیم به تحول در پرستش و عمق رابطه با خدا گرفتم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: دربارة آفاق و عالم ملک و ملکوت و تفاوت‌های سه مرتبه از بهشت خداوند

۷-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: دیدم نسبت به جهان و خدا و خودم عوض شد و از زاویة گسترده‌تری به جهان می‌نگرم درکم نسبت به خدا و آینده‌ام و جهان آخرت بیشتر شد و حی خوبی دارم. اعتقادم به خدا عمیق‌تر گشت!
 2. تصمیمی که گرفتم: تصمیم گرفتم در مسائل دیگری که دچار شبه هستم پیگیر شوم تا برطرف شوم و اعتقاداتم و دینم را قوی‌تر کنم. مطالعه خود را پیرامون مبانی اسلام افزایش دهم تا دیندار عمیقی باشم نه سطحی! و اینکه بیشتر حواسم به خدا باشد و با عشق خود بیشتر صحبت کنم!
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: این بود که من دارای ویژگی‌های خدا هستم! به عبارتی من چیزی شبیه خدا هستم و این حس فو قالعاده‌ای به من می‌دهد! و اینکه هرچه صفاتی که خدا به من داده تقویت کنم به خدایی شدن نزدیکتر می‌شوم.

photo_2016-09-11_12-42-40

۸-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: خدا را اندکی بیشتر شناختم و تا حدودی رسالت خودم را درک کرده و دغدغه‌ورز شدم.
 2. تصمیمی که گرفتم: اینکه این مسیر را ادامه دهم به سؤالات و دغدغه‌هایم را دنبال و پاسخ گیرم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: اینکه اگر شهادت را می‌خواهم باید در دانشگاه رسالت خودم را به انجام برسانم. و اینکه باید همچون امام خمینی، انقلاب کنم، فریاد بزنم نه اینکه مثل کبک سرم را در برف فرو برم.

۹-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: برای کسب شناخت خدا راه دور نمی‌توان رفت. ولی باید از منابع معتبر استفاده کنم. جسم مهم نیست. چرا تا به حال به رشد این روح زیاد فکر نکردم. باید دنبال رشد اساسی و اصولی درست آن برم.
 2. تصمیمی که گرفتم: بیشتر صبر و عمل داشته باشم و در مواقعی که عبادت برایم سخت است به گذرا بودن این زمان تأکید کنم. و البته در همه کارها.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: خدا برای من بی‌نهایت و غیرقابل وصف بود اما بعد از یک روز گذر این جلسات خدا از نظر من بزرگتر و مطلق‌ترین شد. احساس می‌کنم خدا در نظر من عوض شد.

photo_2016-09-11_12-42-36

۱۰-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: وقتی استاد شروع به صحبت کردن و کلیپ‌ها و تصاویر را نشان دادن متوجه شدم که تا به الان به این زیبایی‌ها و پدیده‌هایی که اطرافم هست خیلی بی‌دقتی کرده‌ام و درونم خیلی متحول شده است امیدوارم با کمک خدا بتوانم ادامه دهم.
 2. تصمیمی که گرفتم: بیش‌تر به مطالعه و تحقیق بپردازم که اول بتوانم خود را بشناسم و به تکامل برسانم و بعد هم جهان هستی را در ذهن خود بگنجانم تا بتوانم به مرحله‌ای که خدا برایم قرار داده است برسم و به آرزوها و خواسته‌هایم برسم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم در مورد انواع بهشت و اینکه در هر کدام از بهشت‌ها چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی دارد.

۱۱-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: فهمیدم که خدا چقدر مرا دوست دارد که آفریده است می‌خواست مرا در آنچه که دارد (صفات) بهره‌مند شوم. بنده ۲ ماه فکرم مشغول بود که چرا خدا مرا آفرید و جوابهایی که به بنده می‌دادند برایم قانع کننده باشد ولی با این کلاس متوجه شدم.
 2. تصمیمی که گرفتم: تصمیم گرفتم تلاشم را بکنم تا بتوانم برای پروردگارم بندة بهتری باشم و بیشتر تفکر کنم تا بتوانم با پروردگارم آشنا شوم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: تا به حال درباره ستارگان و سیاره‌ها اینگونه نگاه کرده بودم برایم جالب بود.

۱۲-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: این بود به گونه‌ای رفتار کنم که حضرت فاطمه(س) و امام زمان (عج) دلشان برایم تنگ شود و اینکه مدام نباید دعا و قرآن خواند بلکه باید با حس با خدا بود کمیت مهم نیست. کیفیت مهم است و اینکه باید به فردی تبدیل شوم که رفتارم امر به معروف و نهی از منکر باشد. معیار و سبک زندگی‌مان را دینی کنیم و به حرف مردم و متلک‌های آنها و تحقیرشان توجهی نکنیم.
 2. تصمیمی که گرفتم: به گونه‌ای رفتار کنم که علاوه بر لذت از دنیا و لذت از ارضای تمایلاتم به خدا خیلی نزدیک شوم یعنی هم لذت دنیا را ببرم و هم لذت آخرت را و اینکه در خود تفحص کنم و خود را بشناسم تا خدای خود را بشناسم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: این بود که من هم توان بالقوه این را دارم که به تمایلات و کمالات بی‌نهایت خود برسم و به خدا آنقدر نزیک شوم که صفات خدا را هم داشته باشم.

photo_2016-09-11_12-42-31

۱۳-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: تأثیری که گرفتم این بود که ما واقعاً برای خوردن و خوابیدن آفریده نشده‌ایم باید به هدف‌مون برسیم هدفی که قرب الی الله باشد.
 2. تصمیمی که گرفتم: تصمیم گرفتم که زندگیمو از بی‌برنامگی و بي‌هدفی نجات بدهم و هدف اصلی را که خدا در خلقت انسان قرار داده است را دنبال کنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: نکتة جالب شناختن هستی بود و اینکه خداوند چرا ما را آفریده است و عظمت و بزرگی کهکشان‌ها و دریاها.

۱۴-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: لذت‌های اوخروی بسیار زیباتر است تا لذت‌های زودگذر و بی‌ارزش دنیا؛ اگر به خاطر حجاب مسخره بشوم چیزی نیست جز لذتی از طرف خدا
 2. تصمیمی که گرفتم: هیچ‌گاه به حجاب و چادرم بدبین نشوم و لذت‌های اوخروی را همیشه در نظر بگیرم و اعمال خود را بیشتر برای رضای خدا و رسیدن به لذت‌های بی‌نهایت اوخروی انجام دهم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: این که خداوند همه چیز را برای انسان آفریده و انسان را برای خودش و اگر قدم در راه او برداریم ما را به لذت‌های بي‌نهایت و صفات خودش حتی صفت خلقت می‌رساند.

۱۵-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: از آنجایی که شاید من کمترین سطح اطلاعات مذهبی و شناختی را نسبت به همکلاسی‌هایم دارم بر همین دلیل تمام مطالب کلاس برای من جالب بود که به بهترین شکل توسط آقای مازندرانی توصیف شدند. من تا بحال اصلاً با این تفکر وذهنیت به جهان هستی و زیبایی‌های آفرینش نگاه نکرده بودم و واقعاً بزرگی خدا و جهان هستی و ضعیف بودن من انسان برای من مشخص شد به همین دلیل
 2. تصمیمی که گرفتم: دیدگاهم و نگاهم به جهان اطراف و موجودات و حتی انسان‌های دیگر و حتی جهان دیگر تغییر کرده که بنظرم حتی در مورد مرگ هم کمی متفاوت‌تر می‌توانم نگاه کنم و فکر کنم بازهم از آقای مازندرانی بابت این تغییر تشکر می‌کنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: در مورد وسعت جهان هستی و زیبایی‌های آفرینش همچنین نکات بسیار جالبی در مورد خدمت‌های دنیایی.

photo_2016-09-11_12-42-27

۱۶-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: عاشق خدایی شدم که دوستم داره
 2. تصمیمی که گرفتم: ان شاا… درست بندگی خدا رو بکنم و بتونم خدایی بشم.
 3.  نکته جالبی که فرا گرفتم: من تو هدف خلقت مشکل داشتم همین که این موضوع رو فهمیدم برام خیلی مهمه و قطعاً جالب

۱۷-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: این بود که واقعاً توانستم عشق خدا نسبت به خودم را بهتر درک کنم و واقعاً باور کنم و به درک درستی از علت آفرینش خودم و این که واقعاً تا چه جد عظمت وجود دارد در جهان را متوجه شدم همین طور به عظمت صفات خداوند به معنای حقیقی را متوجه شدم و واقعاً بسیاری از چیزهایی را که به صورت سطحی اطلاع داشتم را که واقعا اگر می‌خواهم کاری را در راه اسلام انجام دهم.
 2. تصمیمی که گرفتم: به طور واقعی درک کنم با دلیل و منطق با عشق به خدا باشد نه برای چیزهایی که در برابر چنین عشقی بسیار کوچک است و آن عاشق واقعی را از خود راضی نگه دارم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: این که خداوند انگیزه اصلی‌اش از آفرینش، دادن لذت‌های بی‌نهایت است و برای این بود که این لذت را به دیگران نیز بدهد. همچنین عظمتی که در دنیا وجود دارد  و از همه بیشتر جمله‌ای که نشان دهنده عشق بسیار زیاد خداوند نسبت به انسان بوده است که واقعا باعث افزایش ایمان من شده است و این که حال استدلال‌ها و مطالب بسیار جدید و جالبی را فرا گرفتم  تا بتوانم این‌ها را به دیگران منتقل کنم.

photo_2016-09-11_12-42-18

۱۸-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: آرامشی که برای اینکه دانستم جایگاه خودم را مقام و ارزش انسانی‌ام را.
 2. تصمیمی که گرفتم: که ارزش انسانی‌ام را به هر چیز بی‌ارزشی که در این دنیا هست نفروشم. و بدانم که خدایی که مقام مخلوقاتش را برای آسایش من آفریده است و این چنین مرا دوست می‌دارد باید  پاسخ مقام خوبی‌ها و مقام بخشندگی‌هایش را با توبه از اعمال گذشته و تصمیم برای آیندة جدیدم جبران کنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: شناخت هستی ـ کهکشان‌ها و جایگاه من در این جهان بزرگ.

۱۹-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: منقلب شدن حال و فکر کردن در احوال خویش.
 2. تصمیمی که گرفتم: نزدیک‌تر شدن به خدا و اطاعت از دستورات ائمه
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: این که خداوند حتی بعد از خطاها به ما کمک می‌کند و علاقه دارد که ما وارد بهشت شویم.

۲۰-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: جوری زندگی کنم که شایستة یک انسان است بعضی از ما آدم‌ها فقط اسم انسان‌ را به یدک می‌کشیم بیاییم انسانیت را بیاموزیم و دلی را نشکنیم.
 2. تصمیمی که گرفتم: می‌خواهم از دختری باشم که روز قیامت شرمندة صاحب اسمم نشم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم آنکه در بیراهه قدم برمیدارد هدف خود را گم کرده است.

photo_2016-09-11_12-42-14

۲۱-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: انگیزه برای تفکر مثبت و خوش بین بودن به پروردگار
 2. تصمیمی که گرفتم افزایش آرامش و کاهش اضطراب، استرس و نگرانی در مورد آیندة خودم در عالم
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم ما شیعیان به جهنم نمی‌رویم (دمت گرم خدا)

۲۲-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم حال خوب، آرامش ـ حس نزدیکی خدا که چن وقتی بود از دست داده بودم گریه‌ای که آرامم کرد.
 2. تصمیمی که گرفتم: تصمیم به گناه نکردن ـ توبه بر اعمالی که می‌دانم چه تأثیری بدی روی من دارند خدایی شدن
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: به جهنم نرفتن و عذاب در برزخ

۲۳-ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: گناه کردن واقعاً شرایط بدی است که علاوه بر شکستن دل خدا و پیامبر(ص) و ائمه(ع) بدترین عذاب‌ها را برای خودمان دارد. واقعا ترسیدم از گناه کردن، با اینکه خیلی هم از بهشت و بهشتیان و نعمت‌هایش صحبت شد لی ترس عذاب‌ها برایم بیشتر بود.
 2. تصمیمی که گرفتم: واقعا تصمیم گرفتم که غیبت نکنم و ان شاءالله سعی می‌کنم هرگز تهمت نزنم دعا کنید خدا کمکم کند.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: طبقات بهشت برایم جالب بود. همچنین این که فهمیدم حوری هم مربوط به زن است هم مربوط به مرد. همچنین اطلاعات راجع به قیامت و برزخ که آن چیزها که تا حالا نمی‌داشتم. برایم جالب بود.

photo_2016-09-11_12-42-10

۲۴-ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: طرز نگاهم نسبت به خودم و خدا و هدف زندگی و خلقت و دنیا واقعاً ۱۸۰ درجه تغییر کرد.
 2. تصمیمی که گرفتم: تصمیم گرفتم هدفمند زندگی کرده و بسیار تلاش کنم. این مبالغه نیست، حرف دلم هست.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: مسئلة هدف خلقت واقعا چند سالی بود که ذهن مرا مشغول کرده بود و تاکنون چندین بار در هنگام مشکلات، به خدا اعتراض می‌کردم که چرا مرا خلق کرده است و با این کار به من ظلم کرده اما پس از این کلاس واقعا شرمنده شدم.

۲۵ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: نحوة نگرش و دیدگاهم را به اطرافم تغییر دهم. از قبیل دشمن، طبیعت، خلقت، آیات، روایات و…و همین‌طور سعی کنم خود را بشناسم و وظیفه‌ام را نیز بشناسم و به آن عمل کنم.
 2. تصمیمی که گرفتم: افزایش دادن اطلاعاتم در زمینة معرفت
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: نحوه نگرش به بعضی از سوالاتی که در ذهنم ایجاد می‌شود تغییر دهم.

۲۶ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: زیاد بود زیرا بحث در مورد خدا زیباست و سخنان زیبایی رد و بدل شد و تأثیر مهم این بود که خدا هر چیزی را زیبا آفرید و این مخلوق است که با بی‌دقتی از کنار آنها سهوی می‌گذرد.
 2. تصمیمی که گرفتم: مطالعه بیشتر در مورد آفرینش و زیبایی‌های خدا جهت حمد و تسبیح بیشتر خداوند.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: سخنی بود که استاد در مورد فلسفه و هدف خدایی شدن گفتند.

photo_2016-09-11_12-42-06

۲۷ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: جایگاه خود را در عالم هستی به صورت نسبی پیدا کردم.
 2. تصمیمی که گرفتم سر نماز خشوع و خضوع بیشتری داشته باشم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: انسان در محرومیت‌هاست، که لذت رسیدن به صفات الهی بی‌نهایت را درک می‌کند.

۲۸ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: همیشه و در همه حال به خدا توکل کنیم. در کارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشیم. همیشه خدا ما را به سمتی می‌کشاند و این ما هستیم که به آن توجه نمی‌کنیم بلکه باید خود را در جهت آن هدف سوق دهیم.
 2. تصمیمی که گرفتم: برای هر روز خود برنامه‌ریزی کنیم و در آخر شب آن را مورد بررسی قرار دهیم که چیکار کردیم و بی‌گدار به آب نزنیم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: قابل بیان نیست ( واقعا چیزهای جالبی یاد گرفتم و مطمئن هستم کمکم می‌کند).

photo_2016-09-11_12-42-02

۲۹ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: خیلی از آن چه فکر می‌کردم ضعیف‌تر و کوچکترم
 2. تصمیمی که گرفتم: در پدیده‌های طبیعی اطرافم بسیار بیشتر توجه کنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: تقریبا فهمیدم اینکه می‌گویند معاد جسمانی است و بهشت و جهنم در این دنیا وجود دارد چگونه اتفاق می‌افتد.

۳۰ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: این که انسان هیچ قدرتی از خود ندارد
 2. تصمیمی که گرفتم: این که باید در برابر اراده خداوند سر خم آورد و فقط از او اطاعت کرد.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: این که ضعف انسان در برابر دیگر موجودات خیلی نمایان است مگر اطاعت از او که به قدرت می‌رسد.

photo_2016-09-11_12-41-57

۳۱ـ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: دید وسیع‌تری نسبت به رابطه خدا با انسان پیدا کردم.
 2. تصمیمی که گرفتم: تا حد توان بتوانم این مطالب و مباحث را برای اطرافیان تشریع کنم تا آنها نیز اطلاعاتی در مورد رابطة خالق با مخلوق داشته باشند.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: در مورد علت آفرینش انسان توسط خدا بود آفرید تا هرچه دارد به انسان دهد.

۳۲ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: سؤالاتی که قبل از دوره در ذهنم پرورانده بودم را تا حدودی پاسخ دادم. مباحثی یاد گرفتم که تعدادی سؤال برایم پیش آمد تا دیگر به زندگی به این آسانی نگاه نکنم (بهشت بدست آوردن «عین آسانی» خیلی سخت است)
 2. تصمیمی که گرفتم: مطالعة سیر کنم، روی مسائل تفکر بیشتر کنم.
 3. نکته جالب یکه فرا گرفتم: فقدان – درک – لذت

۳۳ـ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: تفاوت انسان‌ها چرا که معجزا آباد می‌کند و سحر و جادو تخریب انسان آزاده باشد جز به خدا و ائمه اطهار به کسی دل نبندن چرا که انسان ظرفیت بی‌نهایت دارد.
 2. تصمیمی که گرفتم: همیشه از قرآن و رهنمودها استفاده کنم و راه رسیدن کمال از آنچه یاد گرتفه‌ام را عملی کنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: کهکشان‌ها عظیم‌تر از آن چیزی بودن که من فکر می‌کنم.

photo_2016-09-11_12-41-51

۳۴ـ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: تحت تأثیر علت خلق انسان قرار گرفتم.
 2. تصمیمی که گرفتم: تصمیم گرفتم تا بیشتر صفات خدا را بدست آوردم و خدایی شوم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: عقل معاش انسان به هیچ درد نمی‌خورد مگر با عقل معاد.

۳۵ـ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: انسان موجودی ضعیف است و غرور و تکبر ما مسخره است.
 2. تصمیمی که گرفتم: بیشتر در مورد خود و دینم فکر کنم و کورکورانه تبعین نکنم.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: اگر شری هست از خود ماست.

۳۶ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: انسان هیچ قدرتی ندارد یعنی هیچ کاری بدون اراده خداوند نمی‌تواند انجام دهد
 2. تصمیمی که گرفتم: باید در برابر خداوند سر خم آورد و فقط از او اطاعت کرد.
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: اینکه ضعف انسان در برابر دیگر موجودات نمایان است مگر با اطاعت از خداوندالهی به قدرت برسند.

۳۷ـ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تأثیری که گرفتم: من تا قبل از اینکه در طرح شرکت کنم خیلی تصمیم جدی برای ازدواج نداشتم ولی بعد از نکات گفته شده در اینجا هم تأسف خوردم از نگرشی که داشتم هم ملاک‌هایم عوض شد.
 2. تصمیمی که گرفتم: علاوه بر موضوع بالا و انشاء ا… تربیت یاران امام زمان و انقلابی زندگر کردن توجه به حق الناس و راحت طلب نبودن و همچنین متفاوت بودن
 3. نکته‌های جالبی که گرفتم عمدتاً مسائلی بود که در تأثیرات و تصمیماتم تأثیرگذار بود. مثلا مثالهایی از صبوری زن‌ها و سخنرانی آقا پناهانیان و نکاتی که از زندگی حضرت آقا گفته شد هرچند که به واقع همه مطالب کلاس برایم دلنشین است.

۳۸ـ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 1. تآثیری که گرفتم: دنیا آن قدر که کوچک است که ارزش ندارد آخرتمان را خراب کنیم و مشکلاتی که در دنیا داریم باید اشتهایی برای ما ایجاد می‌کند برای رسیدن به لذت بي‌نهایت در آخرت.
 2. تصمیمی که گرفتم: متفاوت باشم (مثل بقیه نباشم…(کلیپ استاد پناهیان)
 3. نکته جالبی که فرا گرفتم: ایرانی‌ها به آیاتی که به زبان آن‌ها نیست ایمان آورند ولی اگر به زبان غیر عربی نازل می‌شد شما ایمان نمی‌آوردید. حدیث پیامبر اکرم شیعیان جهنم برو نیستند. [به شرط ادای دین]

 

همچنین ببینید

افتتاحیه دورۀ آموزش عمومی دین فطری زمستان ۹۶

اولین جلسه دورۀ آموزش عمومی دین فطری برگزار شد. دورۀ آموزش عمومی «دین فطری»، در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *