لطف بی نهایت حق تعالی
مهر ۲۰, ۱۳۹۴
حکمت مشکلات در دنیا
مهر ۲۰, ۱۳۹۴

بسم الله الرحمن الرحیم 

سرکار خانم افسانه امیری هرمزآبادی (متولد شهر رفسنجان، سال ورود به حوزه علمیه ۱۳۹۰، سطح ۲ حوزه، مدت تبلیغ ۳ سال) از دانش پژوهان دوره دین فطری که گام اول دوره را به صورت غیر حضوری با موفقیت به پایان رسانده است. از ایشان دعوت کردیم تا در یک گفتگو با سایت دین فطری شرکت کنند.

– خانم امیری بفرمایید چگونه با مباحث دین فطری آشنا شدید؟
– خانم امیری: از طریق مؤسسه شهیدین با این مباحث آشنا شدم.

– در چه ظرف زمانی صوت جلسات را گوش دادید؟
– خانم امیری: حدود یک ماه و یک هفته

– به نظر خودتان خانم امیری قبل از آموزش دین فطری با خانم امیری بعد از آموزش دین فطری چه تفاوتی پیدا کرده است؟
– خانم امیری: رشته و گرایش تحصیلی من کلام است، قبل از گوش دادن این دوره، بعضی از مسائل برایم روشن نبود و به راحتی نمی توانستم آنها را قبول کنم؛ ولی در این دوره چون حکمت مطالب هم بیان می شود، احساس می کنم دیدم خیلی بازتر شده و مباحث اعتقادی برایم شیرین تر و عمیق تر از قبل شده است

– این دوره چه تاثیری در زندگی شخصی شما داشته است؟
– خانم امیری: هدفم را خیلی تغییر داد، تا قبل از دوره در بحث بی نهایت این اندازه عمیق نشده بودم؛ مثلاً بعضی شبهات در ذهنم بود که دعا می کردم در تبلیغ کسی از من این شبهات را سؤال نکند، چون برای خودم هنوز خوب حل نشده بود. اما با گذراندن دوره علاوه بر اینکه آن شبهات برایم حل شد، هدفم هم بزرگتر شد؛ یعنی زمانی که  می خواهم یک کار ساده را هم انجام بدهم به آن فکر می کنم. و تغییر احساسی من زمانی بیشتر می شود که مباحث برایم مشخص تر می شود و چون اینها را با جان و دل پذیرفته ام، زمانی که برای دیگران بیانشان می­کنم آنها هم راحت تر حرفم را می پذیرند. و فکر می کنم اگر قرار بود با همان کلام و عقاید استدلالی که در حوزه علمیه خوانده ام، تبلیغ کنم، شاید در همان بحث اول خداشناسی می ماندم و نمی توانستم به این زیبایی بحث را ارائه بدهم.

– این مباحث چه میزان در بحث تربیت کارآمدی دارد؟
– خانم امیری: به نظرم خیلی زیاد می تواند تأثیر بگذارد. اگر مادران این مباحث را مطالعه کنند و بدانند، خواهند توانست زندگی شیرین تری را برای خود و بچه هایشان تفسیر کنند و به این ترتیب افراد دیندار قوی تری در جامعه خواهیم داشت.

– اگر این مباحث در سال دوم حوزه به طلبه ها آموزش داده شود آیا مفید خواهد بود؟
– خانم امیری: برای خود من اگر زودتر با این مرکز آشنا می شدم، چون مدرک برایم خیلی مهم نیست و اصلا دنبال مدرک نیستم، شاید دروس حوزه را کلاً رها می کردم و به دنبال این مباحث می رفتم.

 – صوت هر جلسه را چند بار گوش کردید؟
– خانم امیری: بعضی جلسات را دو بار گوش کردم و بعضی را یک بار. و گاهی هم مباحثه داشته ام.

– خانواده تان چه قدر از این مباحث استفاده می کردند؟
– خانم امیری: زمانیکه می خواستم صوت جلسات را گوش کنم، اعضای خانواده ام سعی می کردند سکوت را رعایت کنند تا خودشان نیز بتوانند جلسات را بشنوند و استفاده کنند و اگر پدرم در خانه نبود، مادر و خواهرم بعداً صوت آن جلسه را برای ایشان توضیح می دادند. پس از گوش دادن جلسات، در خانه با یکدیگر زیاد بحث می کردیم و از آن جلسه سؤال می پرسیدیم و برادرانم هم، مطالب را به همسران خود انتقال می دادند.

– این سیستم آموزشی را، برای فهم مطلب، چگونه ارزیابی می کنید؟
– خانم امیری: برای فهم مطالب تقریباً یک سیستم جامع و کامل بود. چون خیلی دقیق باید به جزئیات دقت می شد و انسان باید خیلی در بحث دقیق می بود که بتواند کاربرگ جلسات را تکمیل کند.

– به چند در صد از سؤالات ذهنی شما در این جلسات پاسخ داده شد؟
– خانم امیری: ۶۰ الی ۷۰درصد

– چه قدر شرکت در دوره یا گوش دادن به مباحث را به دیگران توصیه کرده اید؟
– خانم امیری: در گوش دادن به مباحث، به دوستانی که در آن دوره بودند و دوره را ادامه ندادند خیلی تأکید می کردم که مباحث را گوش بدهند. در خوابگاه هم به دوستان توصیه می کردم در دوره شرکت کنند.

–  آیا تا کنون سعی کرده اید این مباحث را اجرا کنید؟
– خانم امیری: نه خیلی زمان کافی برای اجرا نداشتم تنها یک فرصت تبلیغ در محرم و سفر بود کمه زمان کافی نبود.

– به نظر شما نخ تسبیح تمام این مباحث چیست؟
– خانم امیری: اینکه خدا هستی مطلق و بی نهایت مطلق است بعد از روی رحمت تمان حالات و صفات را به بندگان خود داده است و بندگان می توانند به تمام صفات او غیر از ازلیت و استقلال برسند. اینکه از روی رحمت خداوند به بندگانش بخشیده است برای من نکته کلیدی بود که حتی جهنم هم با آن قابل توجیه است.

– پس با این وجود چرا خداوند مانع سر راه ما قرار داده است؟
– خانم امیری: موانع هم از روی لطف و برای رشد است، رحیم با این رحمتش می خواهد بنده به بالاترین درجه برسد و اگر تمام مسیر هموار باشد بنده تنبل شده و به آن عالی ترین درجه ای که خداوند برای او قرار داده نخواهد رسید.

– با فرض اینکه وجود شیطانم هم با لطف سازگار باشد، چرا این بخش را به ابلیس داده اند؟ آیا این ظلم در حق ابلیس نیست؟
– خانم امیری: خیر! چون ابتدا ادراک کمال بی نهایت را برای ابلیس گفتند؛ یعنی یکمال بی نهایت را به ابلیس نشان دادند، اما او خودش این مسیر را انتخاب کرد یعنی در واقع اجبار نبود بلکه با اختیار و انتخاب خود او بوده است.

– خداوند می توانست از گمراهی ابلیس جلوگیری کند، پس چرا این کار را نکرد؟
– خانم امیری: اگر خداوند جلوگیری می کرد، دیگر شیطان اختیار نداشت و جلوگیری خداوند مخالف اختیار بود.

از شما بخاطر فرصتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگذاریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *