نگاهم به اطرافم تغییر کرد
مهر ۲۰, ۱۳۹۴
هدفم بزرگ‌تر شد
مهر ۲۰, ۱۳۹۴

بسم الله الرحمن الرحیم 

سرکار فاطمه سلطانی نژاد (متولد شهر بافت استان کرمان، سال ورود به حوزه علمیه ۱۳۸۹، سطح ۲ حوزه، مدت تبلیغ ۲ سال) از دانش پژوهان دوره دین فطری که گام اول دوره را با موفقیت به پایان رسانده است. از ایشان دعوت کردیم تا در یک گفتگو با ما شرکت کنند.

– خانم سلطانی نژاد بفرمایید چگونه با مؤسسه و مباحث دین فطری آشنا شدید؟
– خانم سلطانی نژاد: از طریق مؤسسه شهیدین آشنا شدم.

– چه مدت طول کشید تا صوت کل جلسات را گوش کردید؟
– خانم سلطانی نژاد: حدود یک ماه و نیم.

– آیا قبل از شروع دوره نسبت به مباحث، توجیه شده بودید؟
– خانم سلطانی نژاد: نه! من فقط تعریف استاد را از دور شنیده بودم و چیزی در مورد دوره و مؤسسه نمی دانستم.

– به نظر خودتان خانم سلطانی نژاد بعد از آموزش دین فطری با خانم سلطانی نژاد قبل از آموزش دین فطری چه تفاوتهایی دارند؟
– خانم سلطانی نژاد: احساس می کنم در نگرشم نسبت به خدا و ائمه (ع) تغییر ایجاد شده و در مسائل روز و برنامه ریزی و عبادات عمق نگاهم بیشتر شده و این دوره خیلی مؤثر بوده است. همچنین اهمیت مباحثی مانند: دشمن شناسی، بصیرت و ولایت فقیه برای من بیشتر روشن شد.

– این دوره در زندگی شخصی شما از نظر رفتاری چه تأثیری داشته است؟
– خانم سلطانی نژاد: از لحاظ رفتاری، می توان گفت در چند بخش تأثیر گذار بوده است؛ در برخورد با اطرافیان همان بحث احترام گذاشتن که در مباحث هم مطرح شده است، توانست در برخی رفتارهایم تأثیرگذار باشد، همچنین بحث اعمال و عملکرد افراد با توجه به اینکه خداوند انسان را برای رسیدن به بی نهایت روی زمین قرار داد و حتی کوچکترین اعمال انسان هم در رسیدن به این بی نهایت می تواند مؤثر باشد، هر چند عمل کوچک باشد اما نیت عمل افراد برای رسیدن به مقصد نهایی بسیار می تواند مؤثر باشد.

اینکه انسان اعمال و عبادات را انجام بدهد مهم است؛ ولی مهم تر آن است که انسان بداند چرا این اعمال را انجام می دهد و نحوه نگرش انسان به رفتارها، و تصمیم هایی که می گیرد و تشخیص هایی که می دهد خیلی مهم است.

– به نظر شما این مباحث به چه میزان در تربیت کارآمدی دارد؟
– خانم سلطانی نژاد: به نظرم این بحث هم به همان فلسفه آفرینش بر می گردد که اگر کسی مؤدب باشد ولی نه به خاطر خدا، تأثیر و سازندگی کمتری خواهد داشت نسبت به کسی که ادب و احترامش به خاطر خدا است. کسی که تفکرش این باشد که خدایی که من می خواهم به او برسم بی نهایت است و حتی مراعات کوچکترین کارهایی را که او گفته باید انجام دهم، می تواند نقش کلیدی در روح من داشته باشد، این نیت تأثیر عمل او را بیشتر خواهد کرد.

 – به نظر شما آموزش این مباحث در ترم سوم یا چهارم حوزه چه تأثیراتی می تواند داشته باشد؟
– خانم سلطانی نژاد: به نظرم خیلی متفاوت خواهد شد؛ چون مباحث اعتقادی که الان تدریس می شود کاربردی نیست بلکه بیشتر تئوری و نظری است و خیلی نمی تواند اثر گذار باشد اما اگر این مباحث به خصوص بحث دشمن شناسی ارائه شود، خیلی کاربرد خواهد داشت. آموزش این مباحث باعث می شود انسان آموخته هایش را در گوشه ای از ذهن خود نگه ندارد بلکه آن را به مرحله عمل هم بکشد. بنابراین اگر استدلالی در وجود خدا یا فلسفه نبوت و امامت مورد آموخته می شود، در این مباحث عمل کردن و کاربردی کردن این استدلال هم در پی آن برای مخاطب ایجاد می شود.

اگر این مباحث در ترم سوم یا چهارم تدریس می شد، عمق درس ها و یادگیری و فهم آن برای طلبه بیشتر می شد و همچنین مطالعه و تبلیغ هم کاربردی تر می شد.

– فایل هر جلسه را چند بار گوش کردید؟
– خانم سلطانی نژاد: یک بار گوش می کردم و دوره می کردم. بعد از همان برگه های نت برداری خودم فرم را پر می کردم. به طور متوسط شاید حدود ۵ ساعت شاید وقت می گرفت.

– خانواده شما چه قدر از این مباحث استفاده می کردند؟
-خانم سلطانی نژاد: در خانواده، خواهرم خیلی استقبال کرد. خیلی مباحث را دوست داشت. برادرم خیلی مواقع که گوش می داد برایش سوال پیش می آمد که من در قسمت سؤالات ذهنی مخاطب آنها را می نوشتم، سوالات خوبی هم بود.

وقتی که گوش می دادم بقیه هم می شنیدند و خیلی برایشان جذاب بود .

– این سیستم آموزشی را چگونه ارزیابی می کنید؟
– خانم سلطانی نژاد: به نظرم این سیستم آموزشی نسبت به سیستم های دیگر هم کامل تر و هم موفقیت آمیزتر است؛ چرا که لازمه آن، تسلط کامل به تمام جزئیات بحث و در نتیجه تسلط کلی بر آن است.

– چه قدر شرکت در دوره یا گوش کردن به این مباحث را به دیگران توصیه کردید؟
– خانم سلطانی نژاد: به خیلی از دوستانم توصیه کردم که در دوره شرکت کنند و همچنین به دانش آموزان توصیه می کردم که به این مباحث توجه داشته باشند.

–  به نظر شما نخ تسبیح مباحث دین فطری چیست؟
– خانم سلطانی نژاد: همان لطف بی نهایت حق تعالی است که در جلسات اولیه بحث هم استاد به آن اشاره می کنند که می توان نام آن را در واقع اصالت الاحسان یا قاعده لطف گذاشت.

– آیا تاکنون سعی کرده اید این مباحث را اجرا کنید؟
– خانم سلطانی نژاد: بله در ایام تعطیل و ایام محرم تقریبا اجرا کردم.

– از اول تا آخر مباحث را اجرا کردید؟
– خانم سلطانی نژاد: نه! چون زمان محدود بود به خاطر اشنایی با تدریس فقط مباحث کلی و کلیدی را مطرح کردم که همان بحث عظمت هستی را ارائه می­کردم بعد بحث بی نهایت بودن خدا را و فلسفه وجودی انسان در دنیا، بحث عذاب­ها و سنت­های الهی برای هدایت انسان در مراحل مختلف و بحث لطف بی نهایت حق تعالی که از همان ابتدا با انسان بوده و تا اخر هم با انسان خواهد بود تا او را به بی نهایت متصل کند و تمامی عذاب­ها چه در برزخ و چه در بی نهایت و چه در جهنم به خاطر اتصال انسان به بی نهایت.

از این که در این گفتگو شرکت کردید از شما سپاسگزاریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *