آشنایی با مبحث دین فطری

آشنایی اجمالی با

دین فطری

«موسسه فرهنگی به ­سوی بی­ نهایت»

دانلود فایل آشنایی با مبحث دین فطری به صورت pdf
دانلود فایل صوتی آشنایی با مبحث دین فطری
دانلود فایل آشنایی با مبحث دین فطری به صورت پاورپوینت

مقدمه

اهمیت دین در زندگی انسان بر کسی پوشیده نیست. کمال انسان در سایه­ی عمل به دستورات دینی محقق می ­شود و تمام ناهنجاری ­ها و جنایت ­های تاریخ بشر که موجب محرومیت­ ها و مصیبت­ های فراوان شده است، ناشی از بی­­دینی است. اما خطر بی­دینی هرچه باشد، از خطر دین­داری ناقص، بیشتر نیست؛ زیرا که اگر نتیجه­ی حالت نخست، گمراهی باشد، در وضع دین­داری ناقص، هم گمراهی است و هم گمراه ­کننده دیگران؛ و مصداق «خسر الدنیا و الاخره». در وضعیت دین­داری ناقص، هرچند هوای نفس سهم به سزایی دارد، اما نباید از نقش جهالتی که در اثر آموزش غلط دین ایجاد می­شود، غافل بود.

چه بسیارند انسان­هایی که اگر دین به ­صورت صحیح و فطری به آنها آموزش داده شود، هرگز گمراه نمی­شوند و یا کمتر دچار گمراهی می ­شوند؛ بنابراین اگر نقش آموزش دین از خود دین، بیشتر نباشد، کمتر نیست؛ خصوصاً در این زمانه که دشمنان از این خلأ برای افزایش هجمه ­های خود استفاده می­ برند.

آسیب شناسی وضعیت فعلی آموزش دین

به نظر می­ رسد که آموزش دین به صورت فعلی به دلیل عدم انسجام و پراکندگی و تکیه بر روش های فلسفی و کلامی، آسیب­ های فراوانی دارد که باید هرچه سریع ­تر از این آسیب ­ها جلوگیری شود.

آنچه امروز به ­عنوان دین خصوصاً در کتب آموزش دین به نوجوانان و جوانان عرضه می ­شود،

اولاً خودِ دین نیست، بلکه عمدتاً علم کلام اسلامی است. این علم،  «علم دفاع از دین» است نه روش کاملی برای آموزش دین! و چون مشحون از استدلال ­های عقلی است، فهم آن، سخت، پیچیده و دیریاب است و طبعاً نحوه ­ی آموزش آن هم خشک و بی ­روح است و موجب ملالت و بی ­انگیزگی متربّی می­ شود؛ علاوه­ بر این چون متربی ارتباطی بین مسائل و دغدغه ­های درونی خود با آنچه آموزش می­ بیند، نمی ­یابد؛ نمی­ تواند همدلانه و از سرِ شوق مباحث آموزشی را پیگیری کند.

ثانیاً در فرآیند معمول آموزش­ های دینی، موضوعات دینی